Regionalne Święto Ziół

Święcenie ziół, kwiatów oraz zbóż, spotkania z zielarzami, degustacje ziołowych naparów i potraw, tworzenie własnych mieszanek ziołowych. Tradycyjnie 15 sierpnia w olsztyneckim skansenie odbyło się Regionalne Święto Ziół - wydarzenie promujące zastosowanie ziół w tradycyjnej medycynie, kosmetyce i kulinariach.


Święto ziół to niezwykle barwne i aromatyczne wydarzenie. Doskonale było to widać na kiermaszu, na którym nie zabrakło miodów, słodyczy, produktów ziołowych oraz przypraw i kulinariów z ich dodatkiem. Swoje wyroby oferowali również rękodzielnicy w postaci pamiątkowej ceramiki, garncarstwa, rzeźby, obrazów, świec, wyrobów z drewna oraz wikliny.


15 sierpnia w kulturze ludowej nazywany był świętem Matki Boskiej Zielnej. Tradycją jest już uroczysta Msza święta, podczas której można było poświęcić wykonane własnoręcznie wianki i bukiety z przygotowanych wcześniej ziół, kwiatów i zbóż. Msza odbyła się w zabytkowym kościele z Rychnowa, znajdującym się w skansenie.


Ludzie od pokoleń stosowali rośliny oraz zioła, których szerokie właściwości pomagały w leczeniu różnorodnych schorzeń. Podczas imprezy odbyły się tematyczne warsztaty i pokazy m.in. z wykonania ziołowych bukietów z zastosowaniem wybranych ziół, warsztaty dotyczące przygotowywania/wypiekania klusek w glinianych garnkach, na tradycyjnych, regionalnych sprzętach, pokaz fermentacji ziół, tworzenie własnych mieszanek ziołowych i pieczenie podpłomyków z ziołami.   Dodatkowo odbyły się warsztaty Wędrowny drukarz oraz Magia ziół – malowanie na szkle. Smakosze mieli okazję spróbować ziołowych przysmaków, naparów i liściastych herbat ziołowych, a osoby zaciekawione przyszłością poznały swój horoskop ziołowy.


Otwiera zewnętrzny odsyłacz w nowym oknieZAPRASZAMY DO FOTORELACJI

 

 

 

 

 

 

powrót