Plakat w Skansenie Polskim

 

Od 12 września w Muzealnym Centrum Obsługi Turystów zaprezentowane są historyczne plakaty pochodzące z 25 najpiękniejszych parków etnograficznych z terenu całego kraju - członków Stowarzyszenia Muzeów na Wolnym Powietrzu, a ich praca obrazuje ogromny wkład w ochronę dziedzictwa materialnego Polski.

 

23 września o godz. 13.00 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. "PLAKAT W SKANSENIE POLSKIM".

 

Wystawa będzie dostępna 

do końca października 2020 roku.

 

Na wystawie zaprezentowano plakaty towarzyszące muzealnym wystawom, wernisażom, otwarciom muzeów oraz imprezom plenerowym. Jest to zbiór prac artystów-grafików pracujących lub współpracujących z muzeami na wolnym powietrzu. Często są to bardzo znane nazwiska doceniane na całym świecie, a obok nich pojawiają się równie zdolni artyści tworzący dla pojedynczych jednostek muzealnych.

Będzie można zobaczyć prace: Henryka Rogozińskiego, Sławomira Chudzika, Ryszarda Kaji, Bohdana Bocianowskiego, Zbigniewa Waszczeniuka czy Witolda Chomicza. Obok twórców „Polskiej Szkoły Plakatu” na wystawie zobaczymy najstarszy plakat promujący wydarzenie w polskim skansenie, wykonany przez Teodorę Gulgowską na potrzeby Muzeum- Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich.

Pomysłodawcą i komisarzem wystawy jest mgr Edwin Wilbik - kierownik działu Budownictwa Wiejskiego w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Zebranie plakatów zajęło około 2 lat. Do wystawy przyłączyło się 25 muzeów z całej Polski, które za namową autora chciały pokazać w ten sposób ważny fragment historii muzealnictwa w Polsce i zaprezentować się szerokiemu gronu odbiorców.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Wstęp na wystawę jest darmowy!

 

Fotorelację z otwarcia wystawy można znaleźć Otwiera zewnętrzny odsyłacz w nowym oknieTUTAJ!

 

 

 

powrót