Zimowe Ptakoliczenie w skanenie

Ponad 160 ptaków udało się nam zaobserwować podczas tegorocznego Zimowego Ptakoliczenia! Najpopularniejszym był kwiczoł. W następnej kolejności trznadel i bogatka. 

Pod okiem Bogdana Brewki oraz Piotra Rogowskiego, przewodników z Nadleśnictwa Olsztynek obserwowaliśmy dziś ptaki, które spędzają zimę w bliskim towarzystwie człowieka.

Podczas wycieczki nie tylko uczyliśmy się je rozpoznawać, ale także dowiedzieliśmy się, gdzie najłatwiej je obserwować oraz jak mądrze pomagać im zimą i czym dokarmiać.

Co roku Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków organizuje około 140 spacerów ornitologicznych w całej Polsce. Na podstawie wyników obserwacji OTOP przygotowuje zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze roku. Obserwacje umożliwiają także zauważenie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie. Przez ostatnie osiem lat najliczniej obserwowanym gatunkiem była krzyżówka, nasza najpopularniejsza kaczka. W zeszłym roku na drugim miejscu w zestawieniu znalazł się gawron, a na trzecim – kawka.

 

 

 

 

 

powrót