Jarmark, wrzawa i zabawa, czyli majówka w skansenie

Wiejskie jarmarki od zawsze miały charakter wydarzeń jedynych w swoim rodzaju. Wyjątkowa mieszanka handlu i rozrywki, ale także przestrzeń do nawiązywania znajomości i toczenia zażartych dyskusji. To także niepowtarzalna atmosfera pozwalająca obserwować wiejskie życie jak w soczewce. Jednym słowem dawny jarmark to wrzawa i zabawa. Skansen w Olsztynku zaprasza na majówkę pełną atrakcji.

W tym roku majówkę w skansenie otworzy 1 maja impreza Jarmark, wrzawa i zabawa, któryodbędzie się w godz. 10:00-16:00. Wydarzenie rozpocznie kiermasz rzemiosła, sztuki i regionalnych kulinariów, w którym udział zapowiedziało ponad 80 wystawców. Odbędą się pokazy kowalstwa, tkania oraz strzyżenia owiec.
W programie zaplanowano również warsztaty „Polskie tańce i zabawy tradycyjne”. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, jak to dawniej grywano i tańczono na wsi polskiej oraz zapoznają się z instrumentami wykorzystywanymi przez wiejską kapelę.  
Dla najmłodszych uczestników Jarmarku przygotowano między innymi ludowy plac zabaw, spektakl pt. „Najprawdziwsza opowieść” w wykonaniu Teatru Form Niezależnych Korzunowicz  oraz „Zabawy naszych pradziadków”, czyli śpiewanki, które będą wymagały stworzenia wspólnej oprawy muzycznej do zabawy.
Ponadto imprezie towarzyszyć będą scenki rodzajowe z wiejskiego życia w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej ze stowarzyszenia Radzanovia.  Każdy będzie mógł spodziewać się, że nagle znajdzie się w centrum akcji, która przeniesie go w czasie o kilkadziesiąt lat wstecz.
Na scenie wystąpią Zespół Tańca Ludowego „Parła Warmii” z Lidzbarka Warmińskiego oraz Zespół Babsztyl.

To jednak nie koniec majówkowych atrakcji. 2-go maja olsztynecki skansen zaprasza na muzealną kinotekę. To jedyne takie kino z wyjątkowym klimatem. Dla miłośników filmów przygotowano projekcje w wozowni karczmy z Małszewa filmu pt. Kołysanka”. Seanse rozpoczną się o godz. 11 i 13.

Natomiast 3 maja muzeum zaprasza na kolejną edycję imprezy edukacyjnej Tajemnice ciesiołki- jak dawniej budowano. Tego dnia pracownicy Muzeum opowiedzą o tradycyjnym budownictwie wiejskim na Warmii, Mazurach i Powiślu. Omówią historię i specyfikę budowy drewnianych chałup. Pokażą przykłady rozwiązań konstrukcyjnych i ich zastosowanie. Zwiedzający będzie mógł zobaczyć obrzucanie fragmentu drewnianej ściany gliną, utykanie mchu pomiędzy balami, oraz spróbować swoich sił w składaniu drewnianej ściany, a także pozna schemat budowy domu na przykładzie wiernych modeli chałup. Będzie można samemu spróbować pokryć model dachu trzciną. Muzealny konserwator opowie o szkodnikach drewna i pokaże efekty prac konserwatorskich, będzie można także poznać drewnojady, a niektóre zobaczyć pod lupą. Na stoisku będą udostępnione przedmioty zniszczone przez rożne szkodniki drewna. Zaprezentowany zostanie także tradycyjny sprzęt związany z ciesielstwem, stolarstwem i snycerką. Odbędą się również pokazy pracy dekarza, cieśli, snycerza i kowala. Ponadto nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Dzieci będą mogły pobawić się kopiami tradycyjnych zabawek, poukładać architektoniczne puzzle oraz klocki na drewnianym placu zabaw. Wszystkie działania odbędą się na terenie Parku Etnograficznego w Olsztynku w godz. 11:00-16:00.

 

powrót