SPACER Z MUZEALNIKIEM

W ogródku, na miedzy, koło cmentarza, na bagnach czy uroczyskach? Chociaż potrafimy dzisiaj określić źródłem jakich substancji – pożytecznych czy szkodliwych – jest każda roślina, to ciągle zagadką pozostają dla nas przekonania mieszkańców dawnych kultur co do ponadnaturalnych właściwości roślin.

O właściwościach, uprawie i zastosowaniu różnych roślin możemy powiedzieć już nieco więcej i o tym opowie podczas spaceru nasz skansenowy ogrodnik – p. Michalina Gołębiewska. Magiczne właściwości ziół są dzisiaj raczej zapomniane i nie przykłada się do nich zbyt wielkiej wagi. Może ich siła nie wynikała z ich chemicznego składu, ale z wiary tego, kto je zbierał. Na wszelki wypadek p. Bogdan Radzicki opowie o czasach i miejscach zbierania ziół, ich magicznym zastosowaniu i koniecznych środkach ostrożności, aby nie szkodziły one przypadkiem temu, kto chciał ich używać. Będziemy o tym rozmawiać odwiedzając zarówno nasze muzealne ogrody, jak i miejsca, w których zioła nabywać miały owych szczególnych mocy: bagna, miejsca związane ze sferą sacrum, przypłocia, przydroża czy miedze.

Na ziołowo-magiczny spacer zapraszają

Michalina Gołębiewska i Bogdan Radzicki

Na chętnych czekamy w niedzielę

o godz. 1200 i o 1500

koło młyna wodnego!

Spacer trwa około 1,5 godziny.

Do zobaczenia!

Otwiera zewnętrzny odsyłacz w nowym oknieSpisz wszystkich niedzielnych spacerów zaplanowanych na sierpień