Jajko czy kura - co było pierwsze?

Pytanie, które spędza sen z powiek naukowcom po dziś dzień wywołuje emocje. Odpowiedź, której szukają także dzieci i dorośli, będzie można znaleźć podczas imprezy Jajko czy kura - co było pierwsze?, która odbędzie się 27 września w Olsztynku w godz. 10:00-15:00.

O godzinie 10:00, 11:00, 12:00, 13:00 i 14.00 odbędą się zajęcia edukacyjne, których tematem przewodnim będzie jajko i kura. Dowiemy się m.in. jak powstaje jajko i pisklęta oraz jak różne bywają jajka ptaków gospodarskich. Imprezie towarzyszyć będzie „żywa wystawa” drobiu ozdobnego oraz prezentacja utrzymania drobiu w skansenie.

Muzeum w Olsztynku prowadzi bogata hodowlę różnych ras drobiu, a zaliczamy do nich kury: gołoszyjka, liliput polski, zielononóżka, czubatka; gęsi: kubańskie i suwalskie; kaczki: staropolską oraz piżmową, a także perlice i indyki. Najbardziej kontrowersyjną rasą drobiu hodowanego w Muzeum okazuje się kura gołoszyjka ze względu na swój wygląd. Z kolei czubatka zachwyca bujną fryzurą na swojej głowie. Drób utrzymywany jest na wolnym wybiegu i korzysta z terenu całego Parku Etnograficznego w Olsztynku.

Wydarzenie skierowane jest do grup zorganizowanych (do 25 osób). Zapisy na zajęcia w ramach Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki będą odbywały się za pośrednictwem strony internetowej - https://dninauki.uwm.edu.pl/. Należy zarejestrować się na tej stronie, wkrótce pojawi się tam szczegółowy program i ruszą zapisy.