Jarmark wielkanocny - FOTORELACJA

Świąteczne wypieki, ozdoby, wystawy i prezentacje po raz kolejny przypomniały o dawnych zwyczajach wielkanocnych na Warmii i Mazurach. 8 kwietnia w centrum Olsztynka odbył się tradycyjny Jarmark Wielkanocny.

Wydarzenie otworzył kiermasz wielkanocny, w którym udział zapowiedziało 40 wystawców. W Salonie Wystawowym w Olsztynku odbyły się warsztaty rękodzielnicze. Każdy mógł wykonać regionalną palmę wielkanocną, wydrapać ozdoby na jajkach zabarwionych w tzw. „cebulaku” oraz stworzyć kartkę świąteczną. Wystąpił również Olsztynecki Chór Kameralny Arte del Canto oraz uczniowie Powiatowej Szkoły Muzycznej w Olsztynku i Gimnazjum im. Noblistów Polskich. Dla najmłodszych dodatkowo przygotowano „Wiosenny  Kącik Malucha”, a w nim kolorowanki, zgadywanki i zabawy. Przy okazji można było zwiedzić aktualną wystawę „Osobliwość ludowego instrumentarium muzycznego. Wystawa ze zbiorów Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu”. Z okazji Jarmarku odbyły się również trzy inne wystawy. Witaj wiosno, żegnaj zimo to  wystawa tradycyjnych Marzann przygotowanych przez dzieci z Przedszkola Miejskiego oraz Szkoły Podstawowej w Olsztynku. Była także wystawa o charakterze etnograficznym związana z tematyką świąt Wielkiej Nocy i wystawa jajek ptactwa domowego.

Na scenie plenerowej z wielkanocnymi prezentacjami wystąpiły przedszkolaki, uczniowie olsztyneckich szkół oraz zespoły z Miejskiego Domu Kultury w Olsztynku. Rozstrzygnięty został konkurs na najpiękniej udekorowaną babę wielkanocną, tradycyjny GAIK-MAIK oraz plastyczny „WIOSNA, ACH TO TY...”. O smakach wielkanocnych przypomniał Zespół Szkół w Olsztynku, którego uczniowie przygotowali świąteczne warsztaty kulinarne „Hej Mazur! Mazureczek!”.

Zapraszamy do obejrzenia FOTOREALACJI.