"Mazurska szkoła" - nowa ekspozycja

Zapraszamy na otwarcie nowej ekspozycji stałej w Parku Etnograficznym w Olsztynku pn. "Mazurska szkoła". W budynku szkoły ze wsi Pawłowo urządzono ekspozycję podejmującą tematykę szkolnictwa wiejskiego na Mazurach z przełomu XIX i XX wieku. Szkoła we wsi Pawłowo (niem. Paulsguth) powstała już w latach 30-tych XIX wieku. Projekt pierwszego budynku szkolnego w Pawłowie powstał w roku 1828, a z lat 30-tych tego wieku znamy już nazwiska pierwszych nauczycieli. Z kolei budynek szkolny, który eksponujemy w Muzeum pochodzi z lat 1852-1855 i jest większy od wcześniejszego, co wskazuje na wzrost frekwencji szkolnej w drugiej połowie XIX wieku. Na wystawie można zobaczyć klasę szkolną z końca XIX wieku oraz mieszkanie wiejskiego nauczyciela składające się z dwóch izb: izby mieszkalnej oraz sypialni prezentujące nieco bogatszy i bardziej miejski styl z początku XX wieku.

Autorzy wystawy: dr Bogdan Radzicki, Monika Sabljak-Olędzka