Święto ziół w skansenie

Święcenie ziół, kwiatów oraz zbóż, spotkania z zielarzami, degustacje ziołowych naparów i potraw, a na pamiątkę liść konopi. Tradycyjnie 15 sierpnia w olsztyneckim skansenie odbędzie się Regionalne Święto Ziół. Wydarzenie promuje zastosowanie ziół w tradycyjnej medycynie, kosmetyce i kulinariach.


Święto ziół to niezwykle barwne i aromatyczne wydarzenie. Widać to doskonale na kiermaszu, na którym nie zabraknie miodów, słodyczy, produktów ziołowych oraz przypraw i kulinariów z ich dodatkiem. Swoje wyroby oferować będą również rękodzielnicy w postaci pamiątkowej ceramiki, garncarstwa, rzeźby, obrazów, świec, wyrobów z drewna oraz wikliny. Udział w imprezie zapowiedziało ponad 120 wystawców. Kiermasz rozpocznie się o godz. 10.


15 sierpnia w kulturze ludowej nazywany był świętem Matki Boskiej Zielnej. Tradycją jest już uroczysta Msza święta, podczas której będzie można poświęcić wykonane własnoręcznie wianki i bukiety z przygotowanych wcześniej ziół, kwiatów i zbóż. Msza odbędzie się o godz. 12:30 w zabytkowym kościele z Rychnowa, znajdującym się w skansenie.


Ludzie od pokoleń stosowali rośliny oraz zioła, których szerokie właściwości pomagały w leczeniu różnorodnych schorzeń. Podczas imprezy odbędą się tematyczne warsztaty i pokazy m.in. Zioła, które wzmocnią Twoje serce i układ krążenia, Eintopf i gliny z mazurskiej krainy - pokaz gotowania potraw w glinianych naczyniach oraz Poznaj smak konopi - warsztaty z konopiami, podczas których odbędzie się wspólne wyrabianie i pieczenie podpłomyków z ziarnem i zielem konopi okraszonych pastą z soczewicy z ziołami. Będzie można spróbować także herbatki oraz napoju konopnego. Uczestnicy warsztatów dostaną na pamiątkę liść konopi. Ponadto odbędą się warsztaty kulinarne Z dzikiej kuchni, podczas których poznamy dzikie rośliny jadalne, popularnie znane jako chwasty. Oprócz degustacji będzie można posłuchać opowiadań o dawnych wierzeniach ludowych związanych z roślinami, uważanymi niegdyś za magiczne. Dodatkowo odbędą się warsztaty Wędrowny drukarz, Świeczki z węzy, Magia ziół – malowanie na szkle, Ziołowe medaliony oraz budowania sztucznych gniazd dla pszczół.


Na Święcie Ziół nie zabraknie prelekcji. Tegoroczna pt. Jak barwinek, głóg i nostrzyk wzmocnią Twoje serce i układ krążenia? będzie poświęcona działaniu ziół podnoszących wydajność i kondycję układu krwionośnego. Uczestniczy będą mogli zobaczyć omawiane zioła oraz poznają sposoby wykorzystania roślin zielarskich.


Smakosze będą mieli okazję spróbować ziołowych przysmaków, naparów i herbat, a osoby zaciekawione przyszłością poznają swój horoskop ziołowy. Dla miłośników filmów przygotowano Etnokino w zabytkowej wozowni karczmy z Małszewa, gdzie będzie można obejrzeć filmy o tematyce ziołowej oraz bajki. Z kolei dla dzieci przygotowano ziołowy kącik oraz animację teatralną o tematyce zielarskiej. Na scenie wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Jedwabno oraz Solid Rock.
Podczas imprezy będzie można odwiedzić także Zielichy - wioskę wiedźm, gdzie będą czekać najróżniejsze atrakcje m.in. akademia małej wiedźmy, warsztaty, zabawy i figle z wiedźmami.

 

powrót