Tajemnice ciesiołki - jak dawniej budowano

3 maja muzeum zaprasza na kolejną edycję imprezy edukacyjnej Tajemnice ciesiołki- jak dawniej budowano. Tego dnia pracownicy Muzeum opowiedzą o tradycyjnym budownictwie wiejskim na Warmii, Mazurach i Powiślu. Omówią historię i specyfikę budowy drewnianych chałup. Pokażą przykłady rozwiązań konstrukcyjnych i ich zastosowanie. Zwiedzający będzie mógł zobaczyć obrzucanie fragmentu drewnianej ściany gliną, utykanie mchu pomiędzy balami, oraz spróbować swoich sił w składaniu drewnianej ściany, a także pozna schemat budowy domu na przykładzie wiernych modeli chałup. Będzie można samemu spróbować pokryć model dachu trzciną. Muzealny konserwator opowie o szkodnikach drewna i pokaże efekty prac konserwatorskich, będzie można także poznać drewnojady, a niektóre zobaczyć pod lupą. Na stoisku będą udostępnione przedmioty zniszczone przez rożne szkodniki drewna. Zaprezentowany zostanie także tradycyjny sprzęt związany z ciesielstwem, stolarstwem i snycerką. Odbędą się również pokazy pracy dekarza, cieśli, snycerza i kowala. Ponadto nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Dzieci będą mogły pobawić się kopiami tradycyjnych zabawek, poukładać architektoniczne puzzle oraz klocki na drewnianym placu zabaw. Wszystkie działania odbędą się na terenie Parku Etnograficznego w Olsztynku w godz. 11:00-16:00.