Tajemnice ciesiołki w skansenie w Olsztynku

Warsztaty stolarskie, składanie drewnianej ściany, krycie dachu trzciną, czy ścieżka zmysłów. 16 lipca w skansenie w Olsztynku odbędzie się impreza Tajemnice ciesiołki – jak dawniej budowano. Tematem przewodnim imprezy będzie drewno, jego zastosowanie, wykorzystywanie i ochrona.
Jest to kolejna edycja imprezy odbywającej się w olsztyneckim skansenie. W tym roku wydarzenie będzie współorganizowane z Nadleśnictwem Olsztynek. W programie wydarzenia kilka nowości. Jedną z nich będą warsztaty stolarskie prowadzone przez popularną pracownię Wióry Lecą - stolarka dla kobiet i nie tylko. Uczestnicy będą mogli wykonać i zabrać ze sobą stojak na zioła.
O godzinie 12:30 odbędzie się otwarcie zagrody z chałupą z Królewa, nowego obiektu w Parku Etnograficznym w Olsztynku.
Dla miłośników kina przygotowano drzewną filmotekę, na której zostaną zaprezentowane filmy przygotowane przez Lasy Państwowe: Plan na las, „W dechę”, „Sosna Taborska”. Drzewna ścieżka sensoryczna pobudzi zmysły i zapewni bezpośredni kontakt z lasem. Ponadto imprezie towarzyszyć będzie Interaktywny Mobilny Punkt Edukacji Przyrodniczej Las w Szkatułce. Celem imprezy jest promocja drewna jako uniwersalnego, odnawialnego i ekologicznego surowca zakorzenionego w narodowej tradycji budownictwa i dającego nowe perspektywy na przyszłość. Działania w ramach wydarzenia mają również zachęcać do kupowania polskiego drewna pozyskanego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju przez Lasy Państwowe. Podczas wydarzenia odbiorcy otrzymają specjalne foldery promujące polskie drewno oraz zrównoważoną gospodarkę leśną. Aktywni uczestnicy otrzymają zawieszki z polskiego drewna.
Pracownicy muzeum w Olsztynku opowiedzą o tradycyjnym budownictwie wiejskim na Warmii, Mazurach i Powiślu. Omówią historię i specyfikę budowy drewnianych chałup. Pokażą przykłady rozwiązań konstrukcyjnych i ich zastosowanie. Zaprezentują detal architektoniczny i zasady zdobienia budynków. Zwiedzający będzie mógł zobaczyć obrzucanie fragmentu drewnianej ściany gliną, utykanie mchu pomiędzy balami, korowanie żerdzi za pomocą toporka i ośnika oraz spróbować swoich sił w składaniu drewnianej ściany, a także pozna schemat budowy domu na przykładzie wiernych modeli chałup. Będzie można samemu spróbować pokryć model dachu trzciną. Muzealny konserwator opowie o szkodnikach drewna i pokaże efekty prac konserwatorskich, będzie można także poznać drewnojady, a niektóre zobaczyć pod lupą. Na stoisku będą udostępnione przedmioty zniszczone przez rożne szkodniki. Zaprezentowany zostanie tradycyjny sprzęt związany
z ciesielstwem, stolarstwem i snycerką. Odbędą się również pokazy pracy dekarza, cieśli i snycerza
Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Dzieci będą mogły pobawić się na drewnianym placu zabaw kopiami tradycyjnych zabawek oraz zabawkami z lasu, poukładać architektoniczne puzzle, drewniane klocki, poznać tajemnice wiejskiej okiennicy lub malować w kąciku plastycznym pt. „Lubryka też kredka”.
Współcześnie drewno ma aż 30 tysięcy zastosowań we wszystkich dziedzinach naszego życia.
Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem ekologicznego stylu życia w harmonii z naturą, w zdrowiu i zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju.
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Zasoby polskiego drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu, co czyni je piątymi co do wielkości w Europie.
Wszystkie działania odbędą się na terenie Parku Etnograficznego w Olsztynku w godz. 11:00-17:00. Organizatorami imprezy są Nadleśnictwo Olsztynek i  Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku.

 

powrót