XIV Targi Chłopskie

Regionalne przysmaki i rzemiosło, pokazy pracy rzemieślników, inscenizacje oraz występy zespołów ludowych – to tylko niektóre z atrakcji. Skansen w Olsztynku zaprasza 17-18 września na XIV Targi Chłopskie.
Dawniej targi typowo chłopskie opierały się przede wszystkim na wymianie handlowej pomiędzy mieszkańcami wsi, w znacznie mniejszym zakresie zaś na wymianie towarowej pomiędzy wsią, a miastem. Czasy się zmieniły i coraz częściej można spotkać oferujących swe dzieła prosto spod igły, dłuta, nożyc i pędzla, a także koła garncarskiego, z pieca piekarskiego i z warsztatu tkackiego, podczas lokalnych i regionalnych wydarzeń. Kupiecką atmosferę dawnych lat odtworzy podczas najbliższych Targów Chłopskich skansen w Olsztynku.
Udział w kiermaszu rzemiosła i regionalnych kulinariów zapowiedziało ponad 100 wystawców. Na straganach nie zabraknie pieczywa, wędlin, ryb, serów, owoców i warzyw, miodów oraz słodyczy. Na targach będzie można nie tylko kupić wyroby oferowane przez rękodzielników, ale również zobaczyć sposób ich powstawania oraz, co więcej, wziąć udział w warsztatach rękodzieła. Podczas imprezy odbędą się pokazy pracy rzemieślników: garncarza, kołodzieja, tkaczki, kowala, obróbki bursztynu, a także pokaz bukieciarstwa, mielenia zboża. Dużym zainteresowaniem co roku cieszy się również pokaz strzyżenia owiec. Odbędzie się również pokaz akcji strażaków. Dzieci i młodzież będą mogły wziąć udział w warsztatach oraz pobawić się w ludowym placu zabaw.
W niedzielę Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego zaprasza na Dożynki Wojewódzkie. Impreza rozpocznie się o 11:30 przemarszem korowodu dożynkowego pod amfiteatr, gdzie o 12:00 odbędzie się msza święta. Podczas święta plonów zostaną wręczone odznaczenia honorowe za Zasługi dl Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz „Zasłużony dla Rolnictwa”. Rozstrzygnięty zostanie również konkurs na najpiękniejszy wieniec. O godzinie 14:30 rozpocznie się część artystyczna na scenie wystąpią Zespół Tańca Ludowego Warmii, Folklorystyczny Zespół Śpiewaczy Reszelanie, Zespół K.O.M.P. Gwiazdą wieczoru będzie Krzysztof Krawczyk.

powrót