Zimowe Ptakoliczenie w skansenie

Przed nami 12. Zimowe Ptakoliczenie

Skansen w Olsztynku liczy ptaki zimujące i szuka miejsc noclegowych uszatek

Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku organizuje spacer ornitologiczny w ramach Zimowego Ptakoliczenia. Spotykamy się 29 stycznia o godz. 11 przy wejściu głównym do Muzeum. Naszym przewodnikiem będzie pan Bogdan Brewka, ornitolog z Nadleśnictwa Olsztynek. W czasie spaceru nie tylko nauczymy się rozpoznawać ptaki, ale także dowiemy się, gdzie najłatwiej je obserwować oraz jak mądrze pomagać im zimą i czym dokarmiać.

W czasie tegorocznego Zimowego Ptakoliczenia przewodnicy zwrócą szczególną uwagę na uszatkę, drugą po puszczyku najliczniejszą sowę w Polsce. Będziemy wspólnie szukać miejsc, w których ptaki te gromadzą się aby spędzić zimę – czyli tzw. zimowisk i oznaczać je na portalu www.ornitho.pl, a potem utworzymy mapę zimowisk uszatki w Polsce.

Uszatka Asio otus (fot. Cezary Korkosz)

W Zimowym Ptakoliczeniu liczone są ptaki, które zamieszkują i spędzają zimę w bliskim towarzystwie człowieka, czyli w miejskich ogrodach i parkach. W akcji można wziąć udział samodzielnie lub z przewodnikiem – w zależności od tego, jak biegli jesteśmy w rozpoznawaniu ptaków. Jeżeli czujemy, że to nasza mocna strona możemy wziąć udział w Zimowym Ptakoliczeniu indywidualnie. Jeżeli mamy w ogrodzie karmnik, obserwujemy go przez minimum godzinę i rejestrujemy ptaki, które podlatują do niego. Zapisujemy obserwacje i nanosimy je na elektroniczną kartę obserwacji na stronie OTOP. Możemy także wybrać się na wycieczkę, organizowaną w ten weekend przez wolontariuszy OTOP w wielu miastach Polski. W akcji bierze udział także wielu nauczycieli szkolnych, a nawet przedszkolnych. Co roku OTOP organizuje około 140 spacerów ornitologicznych. Ich spis znajduje się na stronie: http://otop.org.pl/obserwacje/wlacz-sie/zimowe-ptakoliczenie/lista-wycieczek-zp-2016/.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków na podstawie wyników obserwacji przygotowuje zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach. Obserwacje umożliwiają także zauważenie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie. Od kilku lat na pierwszym miejscu notowana jest krzyżówka. W 2015 r. na drugim miejscu znalazł się gawron, a na trzecim – wróbel.

Elżbieta Obrębska – 509-382-798