Promocja książki „Historia Ostpreussisches Heimatmuseum w Królewcu”

Zapraszamy serdecznie na spotkanie promocyjne książki „Historia Ostpreussisches Heimatmuseum w Królewcu” wydanej w dwóch wersjach językowych: polskiej i niemieckiej. Publikacja jest efektem wieloletnich badań nad przedwojenną historią obecnego Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznego w Olsztynku i została wydana jako pierwszy numer „Serii pod śparogami”.

Spotkanie odbędzie się w 7 grudnia 2017 r., o godz. 17.00 w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie, (ul Oczapowskiego 12b), w sali nr 116 (I piętro – antresola).

„Ostpreuβisches Heimatmuseum powstało w latach 1909-1913 w Królewcu, na obrzeżach ogrodu zoologicznego.  Pierwszym jego dyrektorem został Richard Dethlefsen. Wybudowano wtedy 26 kopii obiektów budownictwa wiejskiego z regionów etnograficznych znajdujących się ówcześnie w granicach Prus Wschodnich. Zbiory muzeum stale powiększały się, a ograniczony obszar nie pozwalał na dalszą rozbudowę. Stało się to przyczyną poszukiwania nowej lokalizacji. Decyzja o translokacji zapadła w roku 1937. W latach 1938-42 większość z tych obiektów przeniesiono na tereny pod Olsztynkiem, co dało początek dzisiejszemu Muzeum Budownictwa Ludowego – Parkowi Etnograficznemu w Olsztynku.